رتبه موضوع:
 • 0 رای - 0 میانگین
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
>>کلینیک دیابت>>
#11
رژیم غذایی دیابت نوع دو[/B]
دیابت و بیماریهای متابولیک ناشی از چاقی بدلیل شیوع روزافزون چاقی در کشور ما و نیز سایر کشورها در طی سالهای اخیر شیوع پیشرونده ای داشته است، بطوریکه باعث گردیده همه ما کم و بیش در بین آشنایان و اقوام خود مبتلایان به این بیماری مزمن را داشته باشیم. میزان مبتلایان به دیابت را تا حدود پنج میلیون نفر در کشور تخمین می زنند که بیش از 90-95 در صد از مبتلایان به این بیماری مبتلایان به دیابت نوع دوم می باشند. در دیابت نوع دو انسولین (هورمون تنظیم کننده قند خون) حد اقل در مراحل اولیه به میزان کافی ترشح می شود ولی به نوعی مقاومت در برابر عملکرد طبیعی این هورمون در سطح سلولهای بدن وجود دارد که نتیجه آن بالا رفتن سطح قند خون می باشد.
لازم بذکر است که بیماری دیابت نوع دوم که روزگاری فقط بیماری افراد میانسال به بعد بود، اکنون در سنین جوانی نیز مشاهده می شود. علت شیوع دیابت و نیز افزایش ابتلای بدین بیماری در سنین جوانی را شیوه زندگی ناسالم اعم از تغذیه، فعالیت بدنی و سایر جنبه های زندگی امروزی ذکر می نمایند. اگرچه دیابت یک بیماری متابولیک مزمن می باشد که می تواند عوارض فراوان در سیستمهای مختلف بدن را ایجاد نماید ولی داشتن شیوه زندگی سالم اعم از تغذیه صحیح، فعالیت بدنی و نیز عوامل مختلف دیگر مانند کنترل عوامل روحی و روانی باعث کنترل پیشرفت این بیماری و داشتن زندگی مشابه افراد سالم خواهد شد.
مطالعات متعدد نشان داده اند که تغذیه سالم تاثیر قابل توجهی در کنترل علائم و نیز جلوگیری از پیشرفت بیماری دیابت نوع دوم و نیز بیماریهای پیش زمینه آن بویژه چاقی خواهد داشت. اما رژیم غذایی مناسب برای افراد مبتلا به دیابت نوع دوم یکی از معضلات اساسی خانوده ها پس از اطلاع از ابتلای یکی از آنان به این بیماری است. در این بین توصیه های ضد و نقیض و یا تجربیات شخصی خیلی از افراد زمینه مشکلات فراوان را برای این هموطنان ایجاد می نماید. یکی از سوالات اساسی و ابتدایی مبتلایان به دیابت نوع دوم این است که:
رژیم غذایی یک فرد مبتلا به دیابت نوع دوم تا چه میزان با رژیم غذایی یک فرد سالم باید متفاوت باشد؟
به محض اینکه شما با یک آزمایش خون متوجه افزایش غلظت قند خون خود می شوید و با تایید پزشک متوجه به ابتلا به دیابت نوع دوم می گردید، خود و نیز همه خانواده تان این تصور را خواهید داشت که دیگر از غذاهای لذیذ و یا به نوعی از لذت بردن از غذا و رفتن به رستوران باید تا آخر عمر خداحافظی نمایید. در مراحل اولیه نیز بدلیل ترس از این بیماری سعی می کنید رژیم غذایی سختی را برای خود تجربه نمایید که گاه با حذف کامل برنج ، نان و مواد نشاسته ای بطوریکه فقط حاوی کدو و سبزی و... باشد شروع به تصحیح میزان قند خون خود می نمایید. گاه نیز بدلیل آنکه نمی توانید اشتهای خود را پس از شروع یک وعده غذایی کنترل نمایید ترجیح می دهید اصلا یک وعده غذایی خود را حذف نمایید و یا از نشستن با خانواده در سر یک سفره پرهیز نمایید.
در مراحل اولیه اگرچه برای شما رعایت این رژیم غذایی بدلیل ترس از عوارض این بیماری امکان پذیر بوده و همراه آن یک کاهش قند خونی را ملاحظه می نمایید ولی دیر یا زود از این رژیم غذایی سرسخت دست خواهید شست چرا که بیماری دیابت یک بیماری مزمن است که شاید تا آخر عمر با شما همراه باشد واز طرف دیگر غذا و تغذیه نیز یک نیاز طبیعی بدن بوده که محدودیت بیش از حد آن امکان پذیر نمی باشد. تحمل رژیم غذایی سخت وقتی ناممکن تر می شود که شما بدانید که خیلی از مبتلایان به دیابت نوع دوم بدلیل رژیم غذایی نادرست و علاقه وافر به انواع غذاهای غیر سالم مبتلا به این بیماری شده اند. لذا اعتصاب غذا و دست کشیدن از مواد غذایی لذیذ که مورد استفاده همیشگی شما بوده است در طولانی مدت انجام پذیر نخواهد بود. اگر شما دچار افزایش وزن بوده و قند خونتان نیز بالا باشد، شاید در مراحل اولیه با رعایت رژیمهای سخت غذایی بهبود مختصری بدست آورید ولی پس از قطع ناگهانی این نوع از رژیمها بلا فاصله هم کنترل قند دچار اشکال خواهد شد هم آن که وزن شما به نقطه بالاتری خواهد رسید. متاسفانه باید گفت تغییرات متناوب رژیم غذایی که با تغییرات مکرر قند خون و وزن همراه می باشد عوارض جانبی به مراتب بیشتری نسبت به قند خون و وزن بالا ،که در یک دوره زمانی ثابت باقی مانده اند، بر سلامتی شما خواهد گذاشت.
مژده ای که باید به شما بدهم آنست که بر اساس نظر متخصصین دیابت و بویژه انجمن متخصصین دیابت آمریکا رژیم غذایی یک فرد دیابتی با یک رژیم غذایی سالم که برای عموم جامعه توصیه می شود تفاوت چندانی نخواهد داشت . بعبارت دیگر اگر شما مبتلا به دیابت نوع دوم شده اید اینکه مجبور باشید سفره خود را از سفره خانواده جدا نمایید یک نظریه قدیمی است که با رژیمهای نوین غذایی مطابقت ندارد.
همه ما برای تامین و نگهداری سلامتی خود باید بیشتر از غلات سبوس دار، میوه و سبزیجات استفاده نماییم و در مقابل مصرف چربی های اشباع شده و نیز اسید چرب ترانس را باید به حداقل برسانیم. همانطور که می دانیم نوع چربی خوراکی ما تاثیر قابل توجهی در سلامتی قلب و سیستم گردش خون خواهد داشت. در توصیه های جدید تغذیه ای ما به جای داشتن رژیم غذایی سخت کاملا محدود کننده چربی به سمت یک برنامه غذایی متعادل که همراه با مصرف متوسط چربی ولی از نوع سالمتر آن که شامل چربیهای غیر اشباع شده می باشد در حال حرکتیم. به همین دلیل توصیه ما به شما آنست که اگر شما جدیدا مبتلا به دیابت نوع دوم شده اید و از طرفی نیز دچار چاقی و بویژه چاقی شکمی هستید رژیمهای غذایی معجزه آسا مانند رژیمهای غذایی کم کربوهیدرات را برای خود انتخاب نکنید. چاقی و بیماریهای متابولیک وابسته به آن مانند دیابت یک روزه برای شما ایجاد نشده اند که یک روزه بخواهند ریشه کن شوند، اگرچه شما جدیدا متوجه ابتلای به آن شده اید. رژیمهای غذایی سخت مانند رژیمهای پر پروتئین و کم کربوهیدرات شاید بتوانند در کوتاه مدت باعث کاهش وزن شما و به تبع آن کاهش قند خون شما گردند ولی در طولانی مدت در پایین نگاه داشتن وزن و نیز کنترل قند خون شما موفق نخواهند بود. آنچه باید بدان تاکید نمایم آنست که پس از ابتلا به دیابت از آنجا که این بیماری مزمن است و شاید تا آخر عمر با شما همراه باشد شما باید شیوه ای را در تغذیه و نیز برنامه زندگی خود بر گزینید که تا سالهای متمادی قابل انجام باشد دقیقا مانند یک فرد عینکی که پس از ضعیف شدن چشم خود با انتخاب عینک مناسب تا سالهای متمادی بدون مشکل به زندگی خود ادامه می دهد شما نیز می توانید با تغییر شیوه زندگی خود در طی یک برنامه مشخص بتدریج وزن خود را تغییر داده و نیز قند خون را کاهش دهید و همچنان آن در نقطه متعادل نگاه دارید. جالب است که بدانید حتی قدمهای کوچک در تغییر عادات غذایی بویژه در آنان که شیوه غذایی کاملا نامنظم را دارند و در سنین جوانی مبتلا به دیابت نوع دوم می گردند می تواند تغییرات قابل ملاحظه در میزان قند خون و نیز چربیهای خون ایجاد نماید. آنچه باید پس از تغییرات در رژیم غذایی بدان توجه نمایید آنست که معمولا تغییر سایز بویژه در مبتلایان به چاقی شکمی زودتر از سایر تغییرات ایجاد می شود و پس از آن تغییرات قند خون را نیز شما در بهبود حال عمومی خود حس می نمایید و پس از آن تغییرات وزنی خود را نمایان می سازند. لذا از مقاومتی که بدن شما در مراحل اولیه نسبت به تغییرات وزن نشان می دهد نگران نباشید چراکه هدف اولیه از داشتن رژیم در دیابت کنترل قند خون است و پس از آن کاهش وزن نیز میسر خواهد گشت.
پس بطور خلاصه باید گفت اگر شما مبتلا به دیابت نوع دوم هستید لازم نیست از غذا و تغذیه معمول دست بشویید بلکه با یک تغییر در شیوه غذایی و داشتن عادات غذایی صحیح می توانید سلامتی خود را بازگردانید و سلامتی خانواده تان را تضمین نمایید. لذا از برنامه های غذایی معجزه آسا پرهیز کنید. در مراحل اولیه برای پیروی از یک برنامه غذایی سالم شما در کوتاه مدت نیاز به یک دوره های کوتاه مدت مشاوره ای خواهید داشت ولی این بدان معنا نیست که شما همیشه از آن نوع غذاها استفاده نمایید و یا همیشه تحت نظر کامل در انتخاب نوع غذایی خود باشید . بلکه شما در آن دوره ها یاد خواهید گرفت که با افزایش اطلاعات تغذیه ای و از آن مهمتر تغییر در رفتارها و انگیزه لازم برای ادامه آن شیوه ها شیوه تغذیه سالم را عملی سازید.. در بیمارانی که نمی توانند خود را با یک برنامه غذایی سالم و سازگار با شرایط خانواده تطبیق دهند استفاده از یک برنامه دقیق که در آن میزان کربوهیدراتها و بویژه استفاده از انواع قندهای ساده بطور کامل محدود شده باشد که به برنامه شمارش کربوهیدرات موسوم است کمک کننده خواهد بود. ولی در همین افراد نیز بتدریج می توان رفتارهای غذایی صحیح را که از آزادی بیشتر برخوردار است تجربه نمود.
پاسخ
#12
فعالیت بدنی و دیابت

متخصصین دیابت و تغذیه همیشه افراد سالم و نیز مبتلایان به دیابت را به داشتن فعالیت بدنی منظم برای پیشگیری از ابتلا به دیابت و نیز برای کنترل قند خون در مبتلایان به این بیماری توصیه می نمایند. اما به طور خلاصه افزایش فعالیت بدنی چه فوایدی برای افراد دیابتی دارد؟
-قند خون و فشار خون شما را کاهش می دهد.
-کلسترول بد شما را کاهش و کلسترول خوب شما را افزایش می دهد.
-توانایی بدن شما را در استفاده از انسولین بهبود می بخشد.
-خطر حمله های قلبی و سکته در شما کاهش می یابد.
-قلب و استخوان های شما را قوی نگه می دارد.
-مفاصل شما را منعطف نگه می دارد.
-احتمال بروز مشاجره و استرس را در شما کاهش می دهد.
-به کاهش وزن شما کمک می کند
-بافت چربی بدن شما را کاهش می دهد.
-به شما انرژی و نیروی کار و فعالیت می بخشد.
فعالیت بدنی همچنین نقش مهمی را در پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع دوم بازی می کند. از آنجا که بیش از 90 در صد دیابتی های نوع دو از چاقی رنج می برند، کاهش وزنی معادل با 5-7%می تواند در پیش گیری و نیز بهبود علائم دیابت نوع دوم موثر می باشد . افراد با داشتن فعالیت بدنی در کنار رژیم غذایی، به کاهش وزن دست می یابند.
 • 4 نوع از فعالیت های بدنی می توانند مفید باشند:
  • افزایش فعالیت های بدنی روزمره

  • انجام تمرینات آئروبیک

  • انجام تمرینات قدرتی

  • تمرینات کششی
  • افزایش فعالیت های بدنی روزمره:

 • افزایش فعالیت بدنی در طی روز موجب می شود تا مصرف کالری شما افزایش یابد. شما می توانید از راه حل های زیر برای افزایش فعالیت بدنی روزانه تان استفاده کنید و یا کارهای مشابه دیگری را که می توانید ، انجام دهید:
  -هنگامی که با تلفن صحبت می کنید قدم بزنید.
  -با کودکان بازی کنید.
  - برای تعویض کانال تلویریون به جای استفاده از کنترل از راه دور، خودتان حرکت کنید .
  -به کارهای باغبانی بپردازید.
  -نظافت خانه را خودتان انجام دهید.
  -ماشینتان را خودتان بشوئید .
  -کارهای باغبانی و هرس کردن و جمع آوری علف های هرز و ... را خودتان انجام دهید.
  - کارهای روزمره خود را قدری کش دهید مثلا وقتی برای کاری به زیرزمین خانه می روید و ... سعی کنید کار را به جای یک مرتبه، در دو مرتبه رفت و برگشت انجام دهید و یا تمام خرید های خود را در یک مرتبه انجام ندهید و رفت و آمد های خود را در دو یا چند مرتبه انجام دهید تا فعالیت بدنی روزانه شما افزایش یابد.
  -سعی کنید ماشین خود را قدری دورتر از محل خرید مورد نظرتان پارک کنید و در راه خرید قدری پیاده روی داشته باشید . با استفاده کمتر از وسایل نقلیه و افزایش پیاده روی های روزمره، فعالیت بدنی روزانه شما به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.
  -در هنگام خرید از سوپر مارکتها در همه راهروها و همه قسمت های فروشگاه قدم بزنید و همه اجناس را نگاه کنید.
  -در محل کار برای صحبت با همکاران به جای استفاده از تلفن و یا ایمیل و... راه بروید و خودتان حضورا به نزد همکاران مراجعه کنید
  - به جای استفاده از آسانسور از پلکان استفاده کنید.
  -در اوقات استراحت خود به جای خوردن سعی کنید قدری قدم بزنید و یا با حرکت های مختصر کششی به دست و پایتان حرکتی بدهید.
  -در وقت ناهارتان، چنانچه وقت اضافه یافتید از آن برای تحرک بیشتر ویا انجام نوعی فعالیت بدنی استفاده کنید .
  همین حرکات به ظاهر ساده برای خیلی از افراد شاغل که تراکم کاری خود را بهانه ای برای عدم تحرک می دانند می تواند نقش مهمی در جلوگیری و نیز بهبود بیماریهای متابولیک از قبیل دیابت ایفا نماید. مطالعات نشان داده اند که کسانی که در طی روز در محل کار و زندگی خود جنب و جوش دارند در مقایسه با افرادی که از صبح تا شام پشت میز می نشینند وزن و نیز قند خون متناسبتری دارند.
  • تمرینات آئروبیک:


 • فعالیت های آئروبیک(هوازی) ماهیچه های اصلی بدن شما را به کار می گیرند و ضربان قلب شما را سریع تر می کنند. و همچنین شدت تنفس شما در طی فعالیت هوازی افزایش می یابد. انجام فعالیت های هوازی حداقل به میزان روزانه 30 دقیقه برای حداقل 5 روز در هفته فواید بسیاری را برای شما دارد.
  اگر شما برای مدت زیادی است که فعالیت بدنی نداشته اید ، حتما با پزشکتان در مورد افزایش فعالیت بدنی و نحوه شروع فعالیت بدنی مشورت کنید . در مورد گرم شدن قبل از تمرین و یا سرد شدن پس از ورزش هوازی، مشورت کنید . سپس فعالیت آئروبیک را به آرامی با 5-10 دقیقه در روز آغاز کنید و هر هفته قدری به آن بیفزایید ، در نهایت هدف شما این است که فعالیت بدنی تان به میزان حداقل 150 دقیقه در هفته برسد.
  موارد زیر را امتحان کنید:
  -پیاده روی با روحیه ای بشاش و شاداب
  - تفریح و گردش به همراه پیاده روی یعنی در هنگام تفریح علاوه بر رفتن به رستوران و استراحت پیاده روی را شروع نمایید.
  -بالا رفتن از پله ها در صورتی که از مشکلات اسکلتی رنج نمی برید.
  -شنا کنید و یا در یک کلاس ورزش های هوازی آبی شرکت کنید.
  -دو چرخه سواری در فضای آزاد و یا استفاده از دستگاه دوچرخه ثابت در منزل
  -می توانید در یک کلاس آئروبیک ثبت نام کنید ( حتما با مشاوره با پزشکتان و سپس تحت نظر کارشناس در باشگاه و با احتیاط و بطور تدریجی، ورزش آئروبیک را به آرامی آغاز کنید)
  -ورزش های مثل : والیبال، بسکتبال، تنیس و... مفید هستند.
  • انجام تمرین های قدرتی با وزنه های دستی و نوارهای ارتجاعی و یا وسایل ورزشی قدرتی دیگر به میزان سه بار در هفته در بازسازی و تقویت عضلات شما بسیار مفید است. ذکر این نکته نیز ضروری است که هرچه عضلات بیشتری و بافت چربی کمتری داشته باشید، انر‍‍ژی بیشتری را می سوزانید چراکه بافت عضلانی کالری ای بیشتر از بافت چربی را مصرف می کند. همچنین تقویت بافت عضلانی و کاهش بافت چربی، حساسیت به هورمون انسولین در بدن را افزایش می دهد ولذا در بهبود روند بیماری دیابت موثر می باشند. البته باید توجه داشته باشید که در مورد انجام ورزش های قدرتی با پزشکتان و نیز با مربی کارشناس مشورت کنید و با احتیاط و با آرامی به تمرینات قدرتی بپردازید.
   • تمرینات کششی
  • تمرینات کششی قابلیت انعطاف شما را افزایش می دهند و استرس شما را می کاهند و از دردهای عضلانی پس از انواع تمرینات بدنی دیگر، پیشگیری می کنند. پزشک معالج و کارشناسان تحصیل کرده ورزشی می توانند به شما بگویند که کدام نوع از فعالیت های کششی برای شما بهترین است.سوالاتی در ورزش دیابتی هامنظور از ورزش در دیابتی های نوع دوم که معمولا سالها عدم تحرک را در زندگی تجربه کرده اند شرکت در فعالیت بدنی سنگین نیست. بلکه شروع با جلسات ساده پیاده روی 10 دقیقه ای که در ساعات مختلف روز تکرار می گردد می تواند آثار مفید ورزش را در این بیماران نمایان سازد. اما همانطور که فعالیت بدنی برای کنترل قند خون مفید است توجه به یک سری از نکات برای جلوگیری از عوارض ناخواسته ضروری است.
   • پزشک معالج متخصص دیابت و متخصص تغذیه می توانند به شما کمک کنند تا به درستی تصمیم بگیرید که بهترین زمان برای برای ورزش شما کدام است. شما و گروه معالجتان با نظر گرفتن برنامه زمانی روزمره تان ، الگوی وعده های غذایی و داروهای مصرفی تان ، تصمیم نهایی را می گیرید. اگر شما مبتلا به دیابت نوع اول هستید و یا مبتلا به دیابت نوع دو هستید و انسولین مصرف می کنید، باید در زمان هایی که کتون ها در خون و ادرارتان وجود دارند ، از انجام تمرینات بدنی شدید اجتناب کنید. کتون ها مواد شیمیایی ای هستند که ممکن است بدنتان آنها را زمانی که قند خونتان بسیار بالا و سطوح انسولین بدنتان بسیار پایین می رود ، تولید نماید. کتون بیش از حد، می تواند شما را بیمار سازد . اگر شما در زمانی که کتونها در خون و یا ادرارتان موجود هستند ورزش کنید، سطوح قند خونتان ممکن است حتی بالاتر نیز رود .
    اگر شما دیابت نوع دوم دارید و گلوکز خونتان بالا هست ولی کتون در خون و یا ادرار ندارید ، فعالیت بدنی متوسط یا سبک می تواند سطوح قند خونتان را کاهش خواهد داد. ولی در کل، از افرادی که مراقب سلامت شما هستند( از جمله پزشک معالجتان ، متخصص تغذیه و... )مشورت بخواهید که آیا باید هنگامی که قند خونتان بالاست ورزش کنید و یا خیر.
    • اگر شما برخی از عوارض بیماری دیابت را دارید برخی از تمرینات بدنی ممکن است مشکل شما را بدتر کند، برای مثال فعالیت های بدنی ای که فشار عروق خونی چشمان شما را افزایش می دهند ، مانند بلند کردن اجسام سنگین و یا وزنه ها ممکن است مشکل چشم را در بیماری دیابت افزایش دهند . اگر تخریب عصبی ناشی از دیابت موجب بی حسی پاهای شما شده است ، در این حالت با پزشکتان مشورت نمایید چرا که شاید به شما توصیه کند که به جای پیاده روی و یا ورزش های آئروبیک ، شنا کردن را آزمایش کنید.
     وقتی پاهای شما بی حس باشند ، شما ممکن است درد را در پایتان حس نکنید و لذا ممکن است جراحت ها و تاول های پای شما بدتر گردند چرا که شما به علت بی حس بودن پاهایتان متوجه آنها نمی شوید. و بدون مراقبت مناسب مشکلات جزئی پای شما ممکن است به شرایط وخیم و جدی تری تبدیل گردند، این مساله در صورت عدم توجه می توانددر برخی مواقع منجر به قطع عضوی از بدن نیز گردد. لذا در هنگام ورزش، اطمینان حاصل کنید که کفش شما برای فعالیتی که می کنید طراحی شده و مناسب باشد و نیز از جوراب های کتانی و راحت استفاده کنید. پس از نمرینات بدنی پاهایتان را به منظور بررسی علایم : بریدگی، زخم، برآمدگی و تورم ، و یا سرخی بررسی کنید و در صورت بروز هر نوع مشکلی در پاهایتان بدان بی توجهی نکرده و حتما با پزشکتان تماس بگیرید.
     • در افراد دیابتی ای که از انسولین و یا دیگر انواع داروهای خاص دیابت استفاده می کنند، فعالیت بدنی می تواند سبب افت قند خون گردد. لذا از پزشک متخصص معالج خود بپرسید که آیا داروی مصرفی شما می تواند در هنگام فعالیت بدنی، سبب افت قند خونتان گردد و یا خیر .
      افت قند حون می تواند: در هنگام ورزش، بلافاصله پس از تمرین، و یا حتی یک روز پس از تمرین آشکار گردد.افت قند خون می تواند به شما احساس لرزش و سستی، ضعف، گیجی، بدخلقی و یا خستگی دهد. شما ممکن است به مقدار زیادی عرق کنید و یا سردرد بگیرید. و اگر افت قند خون شما به شدت زیاد باشد ممکن است از حال بروید و یا دچار تشنج شوید.ذکر این نکته ضروری است که در افراد دیابتی همان قدر که افزایش قند خون می تواند خطرناک باشد کاهش ناگهانی قند خون نیز می تواند اثرات سوء خطرناکی را به همراه داشته باشد. به هرحال شما می بایست برای بهبود سطح سلامتی و به عنوان یک اقدام درمانی مفید در کنترل قند خون، فردی متحرک و فعال باشید، اما از طرف دیگر توجه به علایم افت قند که در بالا ذکر گردید می تواند به شماکمک کند تا برای مقابله با مشکل افت قند خون آماده گردید و از عوارض احتمالی بر حذر باشید . اگر دچار افت قند خون شدید باید 15 گرم کربوهیدرات بخورید (مثلا نصف لیوان نوشابه یا یک قاشق عسل یا سه عدد خرمای خشک و...) و پس از 15 دقیقه مجدد قند خونتان را چک کنید و اگر باز هم قند خونتان پایین بود مجددا 15 گرم کربوهیدرات بخورید و این کار را ادامه دهید تا قند خونتان عادی گردد و هرگز اجازه ندهید برای مدتی طولانی قند خون پایین بماند . همواره در صورت بروز این مشکلات با پزشکتان در تماس باشید و با وی مشورت کنید. نکته ای که باید بدان توجه نمایید آنست که در صورت تکرار مکرر حملات افت قند خون ممکن است که نیاز باشد میزان داروی مصرفی و یا نوع آن را تغییر دهید. البته تغییرات دارویی اعم از دوز مصرفی و نیز نوع آن را به هیچوجه بدون مشورت پزشک متخصص و بصورت سر خود انجام ندهید.همانطور که ذکر شد فعالیت بدنی منظم باعث تنظیم قند خون شما گردیده و نیاز بدن شما را به دارو کاهش می دهد. در صورتی که رژیم غذایی منظم داشته و تغییر خاصی در شیوه زندگی نداشتید و با انجام فعالیت بدنی بیش از دو بار افت قند خون پیدا نمودید ، در خیلی از موارد پزشکتان خواهد توانست با کاهش برنامه ریزی شده در دوز داروی مصرفی شما و یا تغییر نوع آن به شما کمک نماید.
پاسخ
#13
دیابت و بیماریهای قلبی
میزان بیماری قلبی و اهمیت آن در دیابتی ها
بیماری قلبی در افراد مبتلا به دیابت شایع است. در حقیقت بر طبق مطالعات انجام شده در آمریکا بیماری قلبی و سکته قلبی مسوول 60- 75 درصد مرگها در بین افراد دیابتی می باشد. درافراد مبتلا به دیابت ریسک ابتلا به بیماری های قلبی بیشتر می باشد و این حالت در دیابت نوع 2 نیز مرسوم تر است.
مطالعه تحقیقی فرامینگام یکی از اولین مشاهداتی بود که نشان می داد افراد دیابتی بیشتر از افراد غیر دیابتی ، مستعد ابتلاء به بیماری های قلبی هستند. مطالعه فرامینگام به منظورتعیین عوامل خطر پیشرفت بیماری قلبی، گروه هایی از افراد از جمله افراد دیابتی را بررسی کرد. این مطالعه نشان داد اختلالاتی که از چند جنبه سلامتی را تهدید می نمایند (از جمله بیماری دیابت)، احتمال پیشرفت بیماری قلبی را افزایش می دهند. متاسفانه باید اذعان نمود در افراد مبتلا به دیابت، حتی اگر قند خون کنترل شود میزان خطر ابتلا به حملات قلبی افزایش می یابد ولی این خطر در صورت عدم کنترل قند خون به مراتب بالاتر خواهد بود.
به غیر از بیماری دیابت ، دیگر مشکلاتی که با بیماری های قلبی همراه می باشند شامل: فشار خون بالا، سیگار کشیدن، سطوح کلسترول بالا و سابقه خانوادگی بیماری قلبی زودهنگام می باشند. هر قدر که فردی عوامل خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری قلبی را داشته باشد، شانس پیشرفت بیماری های قلبی و بدنبال آن مرگ ناشی از بیماری قلبی در وی افزایش خواهد یافت. در افراد دیابتی نیز اگر یک فرد ریسک فاکتورهای بیشتری برای بیماری قلبی داشته باشد شانس مرگ ناشی از بیماری قلبی نیز افزایش خواهد یافت. در هر حال متاسفانه احتمال مرگ افراد دیابتی از بیماری های قلبی نسبت به افراد غیر دیابتی به میزان قابل توجهی بالاتر است.
بنابراین هنگامی که شخصی با یکی از ریسک فاکتورهای بیماری قلبی (مثلا فشار خون بالا) دارای شانس معینی برای مرگ ناشی از بیماری های قلبی می باشد، در فرد دیابتی با همان ریسک فاکتور، شانس مرگ 2-4 برابر بیشتر می باشد. برای مثال یک مطالعه بالینی نشان داد: در افراد دیابتی ای که هیچ یک از ریسک فاکتورهای دیگر بیماری های قلبی را ندارند، شانس مرگ ناشی از بیماری قلبی 5 برابر بیش از افراد غیر دیابتی می باشد.
مطالعه بالینی دیگری نیز نشان داد افراد دیابتی (صرف نظر از دیگر ریسک فاکتورهای بیماری قلبی) نسبت به افراد غیر دیابتی که در گذشته سابقه حمله قلبی را نیز داشته اند، بیشتر محتمل است که مستعد ابتلا به حمله قلبی گردند.
بر همین اساس متخصصین دیابت و قلب پیشنهاد می کنند که افراد دیابتی می بایست به مانند افرادی که سابقه حمله های قلبی را داشته اند، در بهبود ریسک فاکتورهای بیماری قلبی پرتلاش باشند، چرا که هم استعداد بیشتری در ابتلا به حمله قلبی دارند و هم میزان مرگ و میر در بیماران دیابتی دچار بیماری قلبی بالاتر خواهد بود.

علت بیماری قلبی در افراد دیابتی چیست؟
شایع ترین علت بروز بیماری قلبی در یک فرد دیابتی ، سخت شدن شریان های کرونر و یا آترواسکلروزیس می باشد، که این امر ناشی از تجمع کلسترول در رگ هایی که مسوول رساندن غذا و اکسیژن به قلب هستند (شریان های کرونر)، می باشد. نتایج بدست آمده از پژوهشهای انجام شده حاکی از آنست که در دیابتی های نوع 2 شروع تجمع کلسترول در دیواره رگها، اغلب قبل از افزایش قند خون می باشد. به عبارتی دیگر معمولا حتی قبل از تشخیص بیماری دیابت نوع2 ،زمینه های بیماری قلبی پایه گذاری می شود. وقتی پلا ک های کلسترول شکسته و از هم گسیخته گردند، این امر می تواند منجر به ایجاد لخته خون در رگ و مسدود کردن جریان خون در رگهای خونرسان قلب گردد که در نهایت منجر به یک حمله قلبی خواهد شد.
مشابه پروسه مذکور می تواند در دیگر شریان های بدن نیز اتفاق بیفتد که می تواند منجر به کاهش خونرسانی به مغز و سکته مغزی گشته و یا منجر به کاهش خون رسانی به پاها، دست ها، بازوها گردد که سبب بیماری های عروق محیطی می گردند.
بر همین اساس نه تنها در افراد دیابتی خطر حمله قلبی و انفارکتوس قلبی بالا می باشد، بلکه همچنین خطر ابتلا به نارسایی قلبی نیز در آنان بالا می باشد . نارسایی قلبی یک وضعیت بالینی جدی است که در آن قلب نمی تواند خون را به میزان کافی و مورد نیاز برای فعالیتهای بدن پمپاژ کند. این وضعیت در نهایت منجر به تجمع مایع در ریه ها می گردد که موجب تنگی نفس می گردد و یا ممکن است مایع در بخش های دیگر بدن (به ویژه پاها) تجمع یابد و ایجاد تورم و یا ادم در اندام تحتانی نماید.

علائم شایع حمله قلبی کدامند؟
با توجه به آثار سوء و غیر قابل جبران حمله قلبی علاوه بر پیشگیری از بروز این حملات، آشنایی با علائم شایع آن و تشخیص زودرس این حملات در بهبود فرد مبتلا نقش اساسی ایفا می نماید. برخی علایم یک حمله قلبی به شرح زیر است:
_تنگی نفس
_احساس غش و ضعف
_احساس سرگیجه
_عرق کردن غیر منتظره و شدید
_احساس درد در شانه ها، فک و بازوی چپ
_ احساس درد و فشار در قفسه سینه(به ویژه در طی فعالیت)
_حالت تهوع
همواره به یاد داشته باشید که هیچ کس بی جهت درد و یا دیگر نشانه های حمله قلبی را ندارد و این نکته به ویژه در مورد خانمها مصداق دارد. لذا نباید نسبت به این علائم و بویژه درد قفسه صدری به بهانه آن که ناشی از فشار عصبی است، بی توجهی نمود. لذا اگر شما هر یک از علایم مذکور را تجربه کردید می بایست با پزشک معالجتان تماس بگیرید و یا فورا به نزدیکترین مرکز اورژانس مراجعه کنید.
علاوه بر این، ذکر این نکته ضروری است که تا 25 درصد از دیابتی ها که دچار حمله قلبی می شوند این حملات را حتی بدون درد خواهند داشت. این نوع حملات قلبی را "حمله قلبی ساکت" می نامند. اهمیت این نوع حمله قلبی علاوه بر نداشتن علائم واضح درد که می تواند به یک باره به صورت اورژانس در آید، آنست که این بیماران 5 برابر بیشتر از سایر بیماران دیابتی می توانند حمله مجدد قلبی را تجربه نمایند.
همانطور که گفته شد افراد دیابتی علاوه بر استعداد بیشتر به حمله قلبی دارای شانس بیشتری برای ابتلا به گرفتگی عروق محیطی و عدم خونرسانی کافی به اندامها بویژه اندام تحتانی می باشند.

علایم بیماری های عروق محیطی به شرح زیر اند:
_احساس گرفتگی عضلانی د ر پاهایتان در هنگام راه رفتن ( لنگی های متناوب ) و یا احساس درد در قسمت های بالای ران و کفل
_ کف پای سرد
_کاهش و یا غیاب نبض در کف پا و ساق پا
_کاهش چربی زیر پوستی در قسمت های پایین تر ساق پا
_فقدان مو در قسمت های پایین ار ساق پا

درمان بیماری قلبی در افراد دیابتی به چه صورت است؟
بر حسب شدت بیماری قلبی ، گزینه های درمانی بسیاری برای درمان بیماری قلبی در افراد دیابتی وجود دارد. اما باید بدانیم مانند هر بیماری دیگری مهمترین اقدام درمانی پیشگیری از وقوع آنست. در درمان بیماری قلبی در دیابتی ها شیوه زندگی صحیح که شامل تغذیه سالم و فعالیت بدنی و کنترل وزن می باشد در کاهش قند خون و نیز پیشگیری و درمان حملات قلبی موثر خواهد بود. از جمله اقدامات موثر در درمان حملات قلبی در دیابتی ها:
 • درمان با آسپرین: برای کاهش خطر ایجاد لخته های خون که منجر به حمله و یا سکته های قلبی می گردند.
 • رژیم درمانی : کنترل انرژی دریافتی، محدود نمودن میزان دریافت قند ساده و نیز چربی های اشباع شده در کنترل دیابت و نیز پیشگیری از حملات قلبی موثر است.
 • فعالیت بدنی : توصیه به فعالیت بدنی تنها به منظور کاهش وزن نیست، بلکه فعالیت بدنی منظم به بهبود قند خون، بهبود فشار خون، سطوح کلسترول وچربی خون و نیز به منظور کاهش چربی شکمی ( به عنوان یک ریسک فاکتوربیماری قلبی) کمک می نماید.
 • دارودرمانی
 • جراحی
درمان بیماری عروق محیطی به چه صورت است؟
بیماری عروق محیطی به صورت زیر درمان می گردد:
 • شرکت کردن در برنامه های پیاده روی منظم: (45 دقیقه فعالیت بدنی روزانه به همراه کمی استراحت در طی انجام این نوع فعالیت بر اساس میزان توانایی)
 • استفاده از پوشش های مخصوص برای پاها
 • آسپرین درمانی
 • دارودرمانی
 • ترک کردن سیگار
دارودرمانی دوز کم آسپرین، برای مردان و زنان دیابتی با سنین بیش از 30 سال و با ریسک بالا برای ابتلاء به بیماری قلبی و بیماری عروق محیطی توصیه می شود. در مورد اینکه مصرف آسپرین برای شما مناسب است و یا خیر با پزشک معالجتان صحبت و مشورت نمایید چرا که اگر شما شرایط پزشکی خاصی داشته باشید ممکن است مصرف آسپرین به شما توصیه نگردد.

چگونه می توان از بروز بیماری قلبی در یک فرد دیابتی پیشگیری کرد؟
بهترین راه برای پیش گیری از بیماری قلبی این است که به خوبی از خودتان و بیماری دیابت تان مراقبت کنید:
 • تا جایی که مقدور است قند خونتان را در سطح نرمال نگه دارید.
 • اگر لازم است فشار خونتان را با دارو درمانی کنترل کنید . فشار خون هدف برای افراد دیابتی فشار خون کمتر از 80/130 می باشد.
 • سطح کلسترول خونتان را تحت کنترل نگه دارید ، ممکن است برای نیل به این مقصود به دارودرمانی نیاز داشته باشید.
 • اگر چاق هستید و یا اضافه وزن دارید وزنتان را کم کنید. کاهش کمتر از ده درصد از وزنتان در پیشگیری از حملات قلبی موثر است.
 • با دکترتان مشورت کنید که آیا می باید روزانه آسپرین مصرف کنید و یا خیر.
 • فعالیت بدنی منظم داشته باشید.
 • از یک رژیم غذایی سالم قلبی که حاوی کربوهیدراتهای پیچیده و پر فیبر بجای مواد قندی ساده می باشد استفاده نمایید. علاوه بر این میزان نمک و چربی بویژه چربیهای اشباع شده را محدود نمایید.
 • سیگار را ترک نمایید. سیگار در افزایش مقاومت به انسولین و نیز افزایش خطر ابتلا به دیابت و بویژه خطر حمله قلبی موثر می باشد.
پاسخ


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  دیابت- مرض قند و پیشگیری و درمان آن mark 0 423 02-07-2015، 01:57 AM
آخرین ارسال: mark
  مکملهای آنتی اکسیدان و پیشگیری از دیابت mark 0 308 02-07-2015، 01:48 AM
آخرین ارسال: mark
  دیابت نوع 1؛ علائم و عوامل خطر mark 0 351 02-07-2015، 01:46 AM
آخرین ارسال: mark
  نکات مهم در دیابت نوع 1 mark 0 338 02-07-2015، 01:45 AM
آخرین ارسال: mark
  دیابت نوع 1؛ علل، تشخیص و درمان mark 0 270 02-07-2015، 01:44 AM
آخرین ارسال: mark
  مصرف زیاد انسولین در دیابت خطرناک است mark 0 293 02-07-2015، 01:44 AM
آخرین ارسال: mark
  دیابت، قلب را مریض می‌کند mark 0 294 02-07-2015، 01:40 AM
آخرین ارسال: mark
  نوع چهارم دیابت یا دیابت ثانویه mark 0 292 02-07-2015، 01:39 AM
آخرین ارسال: mark
  کدام ورزش‌ها برای دیابت مفیدند و کدام مضر؟ mark 0 301 02-07-2015، 01:38 AM
آخرین ارسال: mark
  دیابت خطر سرطان را زیاد می‌کند؟ mark 0 187 01-07-2015، 02:13 PM
آخرین ارسال: mark

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان